Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici Strategiju razvoja sistema elektronskih komunikacija u Republici Srbiji do 2027. godine, kojom se određuju nacionalni prioriteti u planiranju izgradnje, postavljanja i pružanja javnih elektronskih komunikacionih mreža i usluga od interesa za državu i usklađuju aktivnosti svih nosilaca pojedinih mera za period od 2024. do 2027. godine.
Ovaj dokument akcenat stavlja na unapređenje elektronskih komunikacionih mreža i povezanosti, što obuhvata uključenost i mogućnost pristupa i korišćenja sadržaja i usluga digitalnog društva putem širokopojasnog pristupa, i podržava primenu novih naprednih tehnologija.
Sastavni deo dokumenta je i Akcioni plan za sprovođenje Strategije, kojim su definisane konkretne mere i aktivnosti kako bi se realizovali postavljeni ciljevi.
Te aktivnosti treba da doprinesu unapređenju digitalnih znanja i veština građana, podizanju kapaciteta zaposlenih u javnom i privatnom sektoru za korišćenje novih tehnologija i unapređenje digitalne infrastrukture u obrazovnim ustanovama, digitalizaciju usluga i poslovanja u javnom i privatnom sektoru i unapređenje informacione bezbednosti građana, javne uprave i privrede.
Na sednici je usvojena i Uredba o utvrđivanju Programa razvoja širokopojasne komunikacione infrastrukture u ruralnim i nerazvijenim područjima Republike Srbije za period od 2024. do 2026. godine, čiji je cilj da se podsticajima države omogući povezivanje na internet približno 880 škola, odnosno javnih ustanova, mesnih zajednica i drugih objekata republičkih i organa lokalne samouprave, kao i približno 152.000 domaćinstava.
Na ovaj način se građanima u ruralnim predelima omogućava pristup savremenim elektronskim servisima, a privredi, naročito mikro i malim preduzećima, da dostignu isti kvalitet usluga kao preduzeća u razvijenijim delovima.
Poseban značaj se ogleda u tome što će se smanjiti digitalni jaz koji postoji između ruralnih i urbanih područja.
Članovi Vlade usvojili su Uredbu o proglašenju predela izuzetnih odlika „Rajac”, kojom se obezbeđuje očuvanje izuzetnih predeonih karakteristika, položaja u regionu sa ambijentalnim i ekološkim značajem, simbola regiona u odnosu na istorijski značaj i prirodne i kulturne vrednosti, kao i autentičnosti prirodnih karakteristika sadržanih u reljefu, geologiji i hidrogeologiji.
Ovom uredbom definisano je očuvanje prirode i prirodnih vrednosti, staništa potencijalnog NATURA 2000 područja, kao i efekta netaknute očuvane prirode i vazdušne banje.
Takođe, usvojen je i Zaključak o saglasnosti da se preduzmu neophodne aktivnosti za organizaciju manifestacije „Sportski susret mladih iz dijaspore”, koja će biti održana u novembru ove godine u Vrnjačkoj Banji.
Manifestacija, koja će okupiti oko 120 dece srpske nacionalnosti iz regiona i dijaspore (Austrija, Italija, Rumunija, Mađarska, Grčka, Republika Srpska, Severna Makedonija i Crna Gora), predstavlja važan segment u jačanju veza matične države i naših sunarodnika u rasejanju i doprinosi očuvanju kulturnog, nacionalnog i verskog identiteta našeg naroda.